Novinky

    • 07okt
        • Európska noc vedy

          26. septembra 2025 sa 23 "možno budúcich vedcov" z 2. B zúčastnilo Európskej noci vedy v nákupnom centre Európa v Banskej Bystrici. Počas výbornej, energiou nabitej atmosféry, sme objavili vedecký stánok Žilinskej univerzity, kde si deti vyskúšali bezdrôtový prenos energie, kontakt s plazmovou guľou, Teslov transformátor a vertikálny generátor. Stredná priemyselná škola dopravná z Banskej Bystrice nám ukázala prototyp detského bezpečného bicykla so smerovkami, klaksónom a zvukovým signálom pri páde. Od stánku Technickej univerzity vo Zvolene sa deti nechceli vzdialiť. Najväčší záujem bol o 3D tlačiareň a okuliare s virtuálnou realitou, ktoré simulovali pohyb na mrakodrape. Dve hodiny strávené skúšaním a pozorovaním technických zaujímavostí ubehli veľmi rýchlo. Tým, že výstava pokračovala do večerných hodín mohli sa jej zúčastniť i deti s rodičmi. Tešíme sa na ďalšie vedecké modely a informácie.

          Mgr. Bútorová

    • 03okt
        • Návšteva žiakov 9. ročníka na Európskej noci vedy

          Dňa 26. septembra 2025 sa žiaci 9. ročníka zúčastnili populárno-náučného podujatia Európska noc výskumníkov, ktoré sa konalo v priestoroch Európa shopping centrum v Banskej Bystrici. Ide o každoročne organizované podujatie, ktorého cieľom je priblížiť vedu širokej verejnosti a najmä mladým ľuďom.

          Počas návštevy mali naši žiaci jedinečnú možnosť navštíviť 32 vedeckých stánkov, kde si mohli vyskúšať rôzne experimenty, pozrieť si praktické ukážky z rôznych oblastí vedy – od chémie, biológie a fyziky až po robotiku, medicínu a ekologické inovácie. Stánky boli interaktívne a mnohé z nich ponúkali aj zábavné úlohy a hlavolamy, ktoré žiakov motivovali k aktívnemu zapojeniu.

          Vyvrcholením programu bola prednáška na tému „Autenticita umenia v období umelej inteligencie“, ktorá zaujala nielen milovníkov umenia, ale aj tých, ktorí sa zaujímajú o moderné technológie. Prednáška sa venovala otázkam originality v digitálnom veku, schopnostiam umelej inteligencie napodobniť umelecký štýl a etickým dilemám spojeným s tvorbou umenia pomocou strojov. Žiaci mali možnosť zapojiť sa priamo do diskusie.

          Táto návšteva bola pre našich deviatakov nielen zábavná, ale aj inšpiratívna. Mnohí z nich si odniesli nové poznatky, zážitky a možno aj motiváciu pre budúce štúdium v oblasti vedy a techniky.

           

    • 01okt
        • Jazyky: náš most do budúcnosti

          26. septembra sme oslávili 25. narodeniny Európskeho dňa jazykov. So žiakmi tretieho ročníka sme si pri tejto príležitosti zdôraznili bohatú zmes jazykov, ktorými sa v Európe hovorí. Cieľom aktivít bolo poukázať na význam a potrebu ovládania rečí iných národov. Žiaci kreslili, maľovali, modelovali a stavali mosty. Každým mostom znázornili dôležitú úlohu učenia sa jazykov a počas rozhovorov sa zhodli na tom, že vzdelávanie sa v tejto oblasti uľahčí cestovanie, prácu na počítači, prispeje k získaniu nových pracovných príležitostí. Ďalšou výhodou, na ktorú deti prišli, je zoznámenie sa s novými ľuďmi, ako aj fakt, že sa v zahraničí cítiš ako doma. Pre mnohých žiakov bola zaujímavá informácia o možnosti študovať v inej krajine a spoznať jej kultúru.

          Žiaci III.A triedy sa zoznámili prostredníctvom pesničky aj s maďarčinou. Cez jeden z mostov, ktorý vymodelovali, sa presunuli do Budapešti, kde sa nad riekou Dunaj zahľadeli na budovu parlamentu a v Tropikáriu im ponad hlavy preplávali žraloky. Peter Grekčo, žiak tejto triedy, svojím husľovým vystúpením obohatil spolužiakom oslavu Európskeho dňa jazykov a pripomenul, že jazyky sú mostom do budúcnosti i cestou k umeniu.

           

          Mgr. Katarína Vargová

    • 01okt
    • 25sep
    • 24sep
        • Turistický výlet Špania dolina - Sásová

          V sobotu 20.9. sme sa so žiakmi našej školy vybrali na náš prvý turistický výlet. A musíme povedať – vyšiel na jednotku! Slnečné počasie, krásna príroda a dobrá nálada nás sprevádzali celý deň.

          Autobusom sme sa dopravili do Španej Doliny a odtiaľ sme sa vybrali po modrej značke smerom na Šachtičky. Po ceste nás čakalo prvé zastavenie – rozhľadňa vysoká až 16 metrov. Spoločne sme vystúpili na jej vrchol a užili si úžasné výhľady na okolité hory a lesy.

          Potom sme pokračovali ďalej po chodníku na Panský diel. V polovici cesty sme si spravili prestávku pri útulnom lesnom posede, kde sme načerpali nové sily a pozreli si výhľady z opačnej strany kopcov. Ani sme sa nenazdali a už sme stáli na vrchole Panského dielu. Tam sme si oddýchli, porozprávali sa a užívali si spoločný čas.

          Záver patril zostupu do Sásovej, kam sme dorazili približne o 14:00. Tu sme sa rozlúčili – trochu unavení, ale hlavne plní pekných zážitkov a dobrej nálady.

          Veríme, že na ďalšom plánovanom výlete, ktorý sa uskutoční koncom októbra, sa stretneme v ešte väčšom počte. Kto s nami pôjde, určite neoľutuje – čaká nás príroda, pohyb, kamaráti a kopec zábavy!

          Mgr. Eva Rohoňová a Martina Funiaková

    • 23sep
        • Za poznaním do mesta

          So žiakmi 3. ročníka našej školy sme navštívili Námestie SNP, jedno z najvýznamnejších miest v centre mesta. Vďaka pani sprievodkyniam sme sa dozvedeli veľa zaujímavých vecí o histórii a budovách, ktoré sú súčasťou námestia. Našimi zastávkami boli Kostol Nanebovzatia Panny Márie, Barbakan, morový stĺp, mestská radnica a miesto pri Obelisku.

          Exkurzia bola pre deti nielen poučná, ale aj zaujímavá. Svoje vedomosti tretiaci preukázali v otázkach, ktoré im kládli pani sprievodkyne. Zaslúženou sladkou bodkou na záver pekného predpoludnia bola aj chutná zmrzlina. 

          Všetci sa už tešíme na ďalšie nové cesty za poznaním.

          Mgr. Michaela Králiková

    • 23sep
        • Didaktické hry - 1. stupeň

          Druhý septembrový týždeň sa na prvom stupni konali Didaktické hry. Žiaci si na jednotlivých stanovištiach vyskúšali svoje praktické aj teoretické zručnosti v disciplínach: postup opustenia školy v prípade ohrozenia, orientáciu v mieste školy a jej okolí, určovanie svetových strán podľa poludňajšieho tieňa a buzoly, prvú pomoc pri odreninách či zlomenine, prenos zraneného. Počas presunu sídliskom Sásová určovali dopravné značky, o ktorých sa predchádzajúci deň rozprávali v teoretickej časti. Druháci navštívili Hasičskú stanicu a žiaci ostatných ročníkov zase Materské centrum Mamina. Voľné chvíle si žiaci vyplnili aj športovými aktivitami. Tento deň si všetci naplno užili.

          Mgr. Jana Ivančíková

    • 22sep
    • 19sep
        • Poznávame slávnu minulosť Bystrice

          V prvých septembrových dňoch sa ôsmaci vybrali spoznávať históriu nášho mesta. Stála THURZO – FUGGER zážitková expozícia im v Barbakáne – v areáli Mestského hradu, priblížila banícku históriu Banskej Bystrice a okolitých obcí – Španej Doliny, Moštenice, Starých Hôr, Tajova, Poník i Ľubietovej. Pútavá prehliadka vrátila žiakov o vyše 500 rokov späť do čias slávnej Thurzovsko-Fuggerovskej spoločnosti. Prostredníctvom 360°stupňovej videoprojekcie sa žiaci preniesli do prostredia Medeného hámra, v ktorom mohli vidieť budovy i fungujúce stroje na spracovanie rúd. Cez živé obrazy sa im prihovorili baník z bronzovej doby, prvý banskobystrický richtár Ondrej aj podnikatelia Ján Thurzo a Jakob Fugger – kľúčové osobnosti banskobystrického mediarskeho podniku. V zážitkovej expozícii navštívili aj štôlňu, vyskúšali si dúchanie vzduchu mechom, virtuálnu realitu s pohybovou platformou, časovú os v smartfónoch i hry na dotykových obrazovkách. V závere exkurzie sa ôsmaci presunuli na Námestie SNP, kde sa z nich stali výskumníci a pomocou pripravenej aktivity vyhľadávali a spoznávali známe historické budovy nášho mesta.

           

          Mgr. Alexandra Chrobáková

    • 19sep
        • Exkurzia – Matejov dom

          Banská Bystrica bola v stredoveku významným banským mestom s jedinečnými stavbami a zaujímavými príbehmi. Druhý septembrový týždeň sa siedmaci vybrali do centra mesta lepšie ho spoznať. Najskôr, ako prieskumníci, pomocou hry, „objavovali“ najznámejšie budovy na historickom námestí. Potom sa presunuli do areálu Mestského hradu a v Matejovom dome sa vo vzdelávacom programe Zločin a trest na chvíľu  preniesli do stredoveku. Zvolili si spomedzi seba richtára, zahrali sa na  obyvateľov stredovekého mesta a zistili, že naši predkovia neboli vždy neviniatka. Dozvedeli sa, kde bola šibenica, prečo býval kat za hradným múrom, aké boli tresty za väčšie, či menšie priestupky. Vedeli ste, že ohováranie bolo veľmi prísne trestané? Pod vedením veľmi skúsenej lektorky sa zabavili a zároveň sa dozvedeli mnoho zaujímavých informácií.

    • 18sep
    • 16sep
        • Návšteva hasičskej zbrojnice

           

          Minulý týždeň sa naši druháci vybrali na zaujímavý výlet – navštívili hasičskú zbrojnicu.  Všetci boli plní očakávania, čo ich čaká. A veru, nuda to rozhodne nebola! Hneď po príchode ich privítali milí hasiči, ktorí im ukázali miesto, odkiaľ sa  pripravujú na zásahy. Deti si mohli pozrieť hasičské autá, vyskúšať si prilbu aj celé oblečenie hasiča. Najväčším zážitkom bolo vidieť, ako sa hasiči spúšťajú po tyči na zásah, a keď jeden z nich spustil sirénu, všetkým žiakom zažiarili oči od vzrušenia! Hasiči deťom vysvetlili, ako sa správať pri požiari a prečo je ich práca taká dôležitá. Druháci sa veľa naučili a odchádzali domov s úsmevom, plní dojmov a nových vedomostí.

          Ďakujeme za krásny deň!

          Mgr. Jana Hajdúchová

    • 09sep
    • 05sep