Novinky

    • 18jún
        • Návšteva žiakov z DFS Vločka pri ZŠ Mladých pokolení zo srbskej Kovačice

          Slovensko moje otčina moja

           

          V tomto školskom roku sa v rámci „Dňa kroja“ uskutočnil na našej škole pilotný projekt výmenného pobytu DFS Vločka, ktorý pôsobí v Kovačici. Je to malebná dedinka ležiaca v Srbsku. Väčšina žijúcich obyvateľov v Kovačici hovorí, píše, číta, slovensky a už 222 rokov si uchovávajú slovenské zvyky, tance, piesne a tradície.

          Našich zahraničných hostí sme privítali na našej škole 17.júna 2024 tradične „chlebom a soľou“ v krásnych slovenských krojoch.

          V dopoludňajších hodinách bol pre našich hostí pripravený  bohatý kreatívny program Prezentácia slovenských ľudových krojov zvykov a tradícii

          Prínosom tejto akcie bola  hodina slovenského jazyka,  ktorú pre mladších zahraničných hostí  pripravili pani učiteľky 1. a 2. ročníkov.

          Ukážku hodiny slovenského jazyka si tiež zaujímavou a pútavou formou pripravila pani učiteľka druhého stupňa v 5.B triede.

           

          Pani vychovávateľky pripravili tvorivé dielničky: maľba čičmianskych ornamentov na tašky  z plátna, výroba sviečok z včelieho vosku a Murienky.

          Popoludní školské átrium rozkvitlo krásnymi ľudovými krojmi žiakov našej školy DSF Sitniančok, ako aj žiakov DFS Vločka.

          Rozdupkali sa nožičky, rozozvučala ľudová hudba a nádherný spev ľudových piesní v podaní oboch súborov.

          Diváci mali možnosť vychutnať si krásny program dvoch súborov, ktoré síce pracujú od seba stovky kilometrov vzdialení ale s jednou spoločnou myšlienkou: Zachovať tradície našich predkov. Pieseň  „Slovensko moje, otčina moja...“ túto myšlienku originálne vystihla.

          Podvečer sa hostia oboznámili s krásnym banskobystrickým námestím a jeho stručnou históriou.

          Rozlúčková večera spojená s diskotékou uzavrela tento deň, ktorý sa vryje do pamätí našich hostí, ale aj všetkým tým, ktorí participovali na tejto akcii.

          Autor: Ľubica Hlubocká

    • 25jún
    • 25jún
        • Tretiaci na exkurzii

          Do fotogalérie bol pridaný nový album Tretiaci na exkurzii.

          Milá pani sprievodkyňa, Elza, nám počas hodinovej prechádzky mestom porozprávala tie najdôležitejšie informácie o historickom centre nášho mesta. Navštívili sme Barbakan, Katedrálu Františka Xaverského, Čierny obelisk aj Mariánsky stĺp. Žiakom sa však najviac páčilo na vrchole najznámejšej dominanty Námestia SNP – Hodinovej veži, odkiaľ sme sa presunuli pod Pamätník SNP. Žiaci si okrem prehliadky mesta užili aj voľné hry v parku a zmrzlinu.

          Mgr. Natália Trestová

    • 24jún
    • 23jún
        • Škola v prírode - Krpáčovo

          Do fotogalérie bol pridaný nový album Škola v prírode - Krpáčovo.

                                                             ŠKOLA V PRÍRODE

          V malebnom údolí pohoria Nízke Tatry, medzi obcami Dolná a Horná Lehota, v nádhernom a tichom horskom prostredí sa v dňoch 17. – 21.06.2024 zúčastnili žiaci 4. ročníka dlho očakávanej Školy v prírode. Po príchode do spomínaného prostredia sme sa ubytovali  v hoteli Krpáčovo, kde už boli pre nás pripravené útulné izby. V hoteli sme sa zoznámili s animátormi Gabom, Havom, Miou a Mínou, s ktorými  sme sa hneď vrhli na zaujímavý program. Rozdelili sme sa do tímov, premysleli si názov a vyrobili si makety živlov a vlajky. Hlavný animátor nás obdaroval krásnymi tričkami s logom cestovnej kancelárie, cez ktorú sme školu v prírode organizovali.

          Pobyt nám od rána do večera vypĺňalo množstvo úloh.  Energiu na celý deň sme získali hneď ráno počas tanečnej rozcvičky. Keďže nám počasie naozaj prialo, väčšinu času sme strávili vonku. Nechýbala ani turistická vychádzka na Tále spojená s poznávaním okolia, rastlín a samotnej prírody. Nafúknutý balón, ktorý sme na vychádzke dostali bol pre všetkých veľkou výzvou – cieľom totiž bolo priniesť ho späť tak, aby nám nepraskol. Aj tu vznikalo veľa zábavných a vtipných momentov.

          Avšak najväčšej obľube sa tešil popoludňajší program, ktorý bol na vysokej profesionálnej úrovni a zároveň spĺňal  prvky motivačné, tvorivé, náučné a zábavné. Aktivity mali rôzne zameranie. Medzi zábavné a pohybové hry patrilo rozdeľovanie do tímov na základe indícií, aktivity pod názvom Supermarket, Ľudské človeče, Vírus, Entity – nočná hra. Samozrejme sme si zahrali aj vybíjanú, futbal, ping-pong.

          Spestrením bola aj návšteva Bystrianskej jaskyne, kde sme obdivovali nádhernú jaskynnú výzdobu a dozvedeli sme sa množstvo zaujímavých informácií a nechýbala ani večerná opekačka.

          Veľmi dobre bolo postarané aj o naše brušká. Pani kuchárky nám vyvárali samé dobroty.

          Dni utekali veľmi rýchlo. Posledný večer nás čakalo vyhodnotenie družstiev  a rozlúčková diskotéka s našimi úžasnými animátormi. Všetci sme boli obdarovaní krásnym diplomom a darčekom. Odnášame si tie najkrajšie spomienky a zážitky.

          Poďakovanie za školu v prírode patrí aj pani učiteľkám: Mgr. Adriane Baczigálovej, Mgr. Dagmar Zlochovej, Mgr. Lucii Kovalčíkovej, Mgr. Jane Baisovej.

          Zapísala Mgr. Jana Stockmannová

    • 20jún
        • Viedeň

          Do fotogalérie bol pridaný nový album Viedeň.

          Sú miesta, ktoré môžete navštíviť niekoľkokrát, a predsa zakaždým objavíte niečo nové. Tak sme si začiatkom júna s deviatakmi a ôsmakmi zopakovali návštevu Viedne. Niektorí boli v tejto metropole po prvýkrát - nádherné historické budovy, rozľahlé parky, ale aj čulý ruch veľkomesta nás preniesol tak do histórie, ako aj do modernej súčasnosti.

          Po roku môžeme zhodnotiť, že vo Viedenskom technickom múzeu pribudli nové interaktívne expozície a tí žiaci, ktorí ho s nami navštívili už v minulosti, skonštatovali, že aktuálna prehliadka bola ešte zaujímavejšia.

          V Prírodovednom múzeu sme tiež objavili nové expozície, napríklad špeciálnu výstavu - ARCTIC Meniaci sa polárny svet s aktuálnou problematikou klimatických zmien.

          Vo Viedni sa nachádza množstvo zaujímavých múzeí - takže kam sa vyberieme budúci rok?

          Mgr. Stachová

    • 18jún
        • Týždeň finančnej gramotnosti v 3. a 4. ročníku a MDD

          Do fotogalérie bol pridaný nový album Týždeň finančnej gramotnosti v 3. a 4. ročníku a MDD.

          Posledný májový týždeň sa žiaci 3. a 4. ročníka intenzívne venovali téme financií. Počas vyučovacích hodín sa rozprávali o ľudských hodnotách, oboznámili sa s vývojom peňazí a prvých platidiel, spoznávali pojmy príjem, výdavky, sporenie, míňanie, reklamácia, online nakupovanie a iné. Báseň od Tomáša Janovica - Pokladnička bola inšpiráciou pre výrobu vlastných pokladničiek. Žiaci sa zábavnou formou učili narábať s peniazmi, hrali sa na obchod, v letákoch potravinových reťazcov porovnávali ceny rôznych výrobkov, z ponuky viacerých pizzérií si vyberali obedové menu. Záujem vzbudili aj aplikačné úlohy, v ktorých si deti precvičili prácu so stĺpcovým grafom a tabuľkami. Problematike finančnej gramotnosti sa venovali aj na hodinách informatiky, kde pracovali so stránkou zlatka.in, prostredníctvom ktorej rozmieňali peniaze, nakupovali a hádali hodnotu tovaru. Štvrtáci tvorili prezentáciu na tému letná dovolenka. Vyhľadávali letné pobyty v rôznych destináciách, zisťovali ich cenu na osobu aj rodinu. Svoje získané vedomosti si overili v Olympiáde finančnej gramotnosti a na záver týždňa ich čakala odmena. Teoretické vedomosti využili v praxi pri nákupe v potravinách, na zmrzline a aj v pizzérii. Deň zavŕšili voľnými hrami v prírode. Nákupy, pizza a zábava boli peknou oslavou MDD deň vopred😊

          Mgr. Jana Ivančíková

    • 18jún
    • 18jún
        • Piknik v ŠKD

          Do fotogalérie bol pridaný nový album Piknik v ŠKD.

          Sviatok našich najväčších pokladov – MDD sme oslávili v piatok 31.5.2024 spoločne všetky oddelenia na akcii Piknik v ŠKD. Ani premenlivé počasie nám nezabránilo v tom, aby sme spolu mohli stráviť príjemné chvíle v prírode. Deti sa tešili z hier a z aktivít, ktoré si pre nich pripravili pani vychovávateľky. Zo všetkého najviac ale mali radosť z toho, že sa mohli stretnúť aj s kamarátmi z iných oddelení a užiť si tak svoj sviatok naplno. Svedčí o tom aj fakt, že z akcie odchádzali vysmiate a šťastné, ale zároveň aj viditeľne unavené. Ich takmer nevyčerpateľná energia sa im však po návrate do školy opäť vrátila a nadšene ju prejavovali až do ich odchodu domov. Vašim a zároveň aj ,,našim“ deťom k ich sviatku prajeme všetko len to najlepšie a najkrajšie na svete, pevné zdravie, veľa šťastia, nemiznúcu energiu a skutočnú lásku od svojho okolia, aby sa raz z nich stali úspešní, spokojní ľudia s dobrým srdiečkom.

          Vychovávateľky ŠKD

    • 17jún
        • Školský výlet- Špania Dolina

          Do fotogalérie bol pridaný nový album Školský výlet- Špania Dolina.

          V pondelok 3. júna sa naši druháci zúčastnili školského výletu v Španej Doline. Počasie bolo pekné a slnečné, čo prispelo k skvelej atmosfére celého dňa. Najskôr sme navštívili Historickú školu J. Mistríka, kde sa deti dozvedeli mnoho zaujímavých informácií. Mali možnosť vidieť staré učebnice, lavice a ďalšie školské pomôcky, ktoré používali žiaci v minulosti. Po návšteve školy sme sa prešli malebnou dedinou Špania Dolina. Domov sme sa vrátili s novými vedomosťami a peknými zážitkami, ktoré si budeme dlho pamätať.

          Mgr. Lucia Libičová

    • 12jún
    • 10jún
        • Spelling Bee

          Do fotogalérie bol pridaný nový album Spelling Bee.

          Vo štvrtok 6. júna 2024 sa uskutočnilo školské kolo súťaže Spelling Bee, v ktorom žiaci 3. a 4. ročníka ukázali svoje vynikajúce schopnosti v hláskovaní anglických slov. Žiaci súťažili v 2 kategóriách. Súboje boli náročné a výsledky veľmi tesné. Víťazne z nich nakoniec vyšli: 1.miesto - Adela Kmeťová 4.A, Dávid Marcinek 3.D 2.miesto -Natália Marcineková 4.B, Tamara Pšenková 3.A 3.miesto -Marek Kotleba 4. C, Andrej Jakál 3.B Srdečne blahoželáme.

          Mgr. Jaroslava Mozolíková

    • 10jún
        • Rímske mesto Carnuntum

          Do fotogalérie bol pridaný nový album Rímske mesto Carnuntum.

          Len pár kilometrov od našich hraníc s Rakúskom sa nachádza rímske mesto Carnuntum. Archeologický skanzen, pamiatka UNESCO, ktorá nemá široko-ďaleko obdobu. Od 1. do 4. storočia nášho letopočtu sa Carnuntum vďaka svojej vojensky dôležitej polohe a blízkosti hlavných obchodných ciest vyvinulo na hlavné mesto provincie na hraniciach Rímskej ríše s približne 50 000 obyvateľmi. Hlavným účelom rímskeho mesta Carnuntum je oživiť históriu. O tom sa 5. júna 2024 mohli presvedčiť aj žiaci 6.B a 7.A, pre ktorých sa Carnuntum stalo cieľom školského výletu. Navštívili rímsku štvrť so starobylými domami postavanými do ich pôvodnej historickej podoby s použitím originálnych materiálov a technológií. Vďaka obsiahlemu výkladu sme sa dozvedeli mnohé pikošky z každodenného života starovekých Rimanov alebo školy gladiátorov. Nechýbali ani interaktívne prvky umocňujúce celkový dobový dojem. Tento výlet všetkým odporúčame! Za video s fotkami ďakujeme Adamovi Čiefovi zo 7.A.

          Katarína Kováčiková

    • 07jún
        • XXII. ročník medzinárodného tanečného festivalu detských neprofesionálnych súborov ŠD, ŠKD a CVČ BRNO 2024

          Dňa 26. 4. 2024 sa žiaci našej školy zúčastnili medzinárodného tanečného festivalu v Brne. Vybraní žiaci 3. – 8. ročníka z tanečného záujmového útvaru pod názvom ENERGY - SITNIANČOK,  ktorý reprezentuje našu školu, predviedli úžasné tanečné schopnosti. V konkurencii súťažiacich neprofesionálnych kolektívov rôznych tanečných disciplín z juhomoravského kraja, z Brna a Bratislavy dosiahli vynikajúce výsledky.

           

          Umiestnenie bolo nasledovné:

          1.miesto  a zlatý pohár v II. kategórii starších žiakov v disciplíne folklórne tance získala choreografia „Na Hrone“.

          Kategória bola v zastúpení: Zuzana Kleinová, Dominika Farkašová, Liana, Nela Karcelová, Alexander Pištej, Michal Kavčák, Nela Jurčová, Terézia Betková, Nella Jamnická, Laura Demianová, Viktória Elen Traditi a Adriana Pšenková.

           

          1. miesto a zlatý pohár v II. kategórii starších žiakov v tanečnej disciplíne free style získala choreografia „White red“.

          Formáciu tvorili: Dominika Farkašová, Lea Jurčová, Nella Jamnická, Dominika Olašáková, Adriana Pšenková a Terézia Betková.

          Choreografia bola ocenená ako najlepšia z 24 choreografií.

           

          2. miesto a strieborný pohár v I. kategórii mladších žiakov v tanečnej disciplíne hip-hop získala choreografia „Atmosphere“.

          Formáciu tvorili: Alžbeta Šišková, Nina Patáková, Zuzana Kleinová, Liana, Nela Karcelová, Viktória Elen Traditi, Nela Jurčová, Tamara Pšenková, Tamara Šuhajdová, Olívia Trnkusová, Janko Pampurík, Emily Scheimer, Hanka Potančoková, Natália Tóthová, Andrej Čupka, Hanka Ďurečková

           

          Našu školu reprezentovali aj bývalí absolventi Marek Úradník, Viktória Bobeková, Adriana Ružinská. Choreografiou „Memories“ obsadili v tanečnej disciplíne hip-hop v ll. kategórii 2. miesto a strieborný pohár.   

          Všetkým zúčastneným tanečníkom za ich odhodlanie, bojovnosť a reprezentáciu našej školy srdečne ďakujeme a k úspechu gratulujeme.

          Vedúca tanečného záujmového útvaru Energy a Sitniančok Ľubica Hlubocká

    • 07jún
        • Deň detí

          Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň detí.

          Žiaci prvého a druhého ročníka oslávili deň detí 31. 5. návštevou filmového predstavenia. Milou rozprávkou o priateľstve medzi drakom a malým dievčatkom Ping sa začalo napínavé dobrodružstvo. Deti si so svojimi kamarátmi, spolužiakmi návštevu kina a rozprávku „Ako zachrániť draka“ naplno užili. Krátkou prechádzkou sme sa presunuli ku Medokýšu na Štiavničkách. Pod holým nebom, v krásnom prostredí sme si urobili piknik. Voľný čas deti strávili hrami, rozprávaním sa a relaxovaním. Do školy sa vracali s úsmevom na tvárach a my im prajeme, aby dôvod na úsmev a radosť mali stále.

          Mgr. Michala Marcineková