Pri príležitosti Dňa Zeme, ktorý sme si pripomenuli 22. apríla 2026, sa v našej škole nieslo popoludnie v duchu udržateľnosti a radosti z ekologického prístupu k móde.Druhý ročník školského swapu zožal obrovský úspech. Žiaci prejavili nesmiernu štedrosť a priniesli viac ako 800 kusov oblečenia a módnych doplnkov. Počas celého podujatia vládla fantastická a priateľská atmosféra.Teší nás, že okrem praktického využitia vecí sme spoločne prispeli k šetreniu zdrojov našej planéty. Všetci účastníci odchádzali domov spokojní a bohatší o originálne kúsky, ktoré vdýchnu ich šatníkom nový život. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili!Mgr. Martina Javorková
Novinky
- 25apr
Školský swap oblečenia
5
- 22apr
Zber starých mobilov s Orange
Aj v tomto školskom roku sa naši žiaci zapojili do environmentálnej aktivity zameranej na zber starých mobilných telefónov v spolupráci so spoločnosťou Orange.
Spoločne sa nám podarilo vyzbierať úctyhodných 515 kusov mobilov, čím sme sa zaradili medzi najúspešnejšie školy na Slovensku. Tento skvelý výsledok je dôkazom zodpovedného prístupu našich žiakov k ochrane životného prostredia a ich ochoty zapájať sa do zmysluplných aktivít.
Vďaka spoločnému úsiliu všetkých zúčastnených získala naša škola hlavnú cenu – Xiaomi Mi Smart Projector 2, ktorá určite obohatí vyučovací proces.
Osobitné uznanie patrí aj dvom najaktívnejším žiakom – Adamovi Gampemu a Vladimírovi Buckovi, ktorí boli za svoju snahu odmenení smart hodinkami.
Všetkým zapojeným žiakom srdečne ďakujeme za ich úsilie, zodpovedný prístup a výhercom srdečne blahoželáme!
Mgr. Jaroslava Mozolíková
- 22apr
Beseda s lesníkom
Dňa 22. apríla, pri príležitosti Dňa Zeme sa pre žiakov 3. ročníka uskutočnila zaujímavá a poučná beseda s lesníkom.
Počas stretnutia sa žiaci dozvedeli množstvo nových informácií o prírode a živote v lese. Veľký záujem vzbudila najmä téma správania sa pri stretnutí s medveďom, ktorá je v našich podmienkach veľmi aktuálna. Deti si tiež vypočuli autentické zvuky lesných zvierat a spoznávali rôzne druhy vtákov.
Beseda bola obohatená o názorné ukážky, vďaka ktorým sa žiaci aktívne zapájali a s nadšením objavovali tajomstvá prírody. Na záver boli pre deti pripravené aj malé darčeky v podobe omaľovánok, záložiek do kníh a nálepiek, ktoré im urobili veľkú radosť.
Podujatie sa nieslo v príjemnej atmosfére a významne prispelo k prehĺbeniu vedomostí žiakov o prírode a jej ochrane, čo je aj hlavným posolstvom Dňa Zeme.
Mgr. Jaroslava Mozolíková
6
- 22apr
Starší mladším
V dňoch 15. 04. – 16. 04. 2026 a 22. 04. 2026 si už tradične žiaci 6. A a 6. B pripravili hodinu pre svojich mladších spolužiakov – prváčikov. V programe Skicár vytvárali jednoduché tvary a kresby.
Prváčikom sa aktivita so staršími žiakmi veľmi páčila. Po prvýkrát mali hodinu v počítačovej učebni.
Starší žiaci si vyskúšali, aké je to učiť mladších žiakov. Aktivitu preto určite zopakujeme aj budúci rok, a to aj pre starších žiakov na informatike.
46
- 21apr
Čitateľský maratón a burza kníh
Na našej škole sa uskutočnilo zaujímavé podujatie s názvom Čitateľský maratón, ktoré bolo tento rok obohatené aj o burzu kníh. Do čitateľského maratónu sa postupne zapojili triedy 2. – 4. ročníka. Jeho cieľom bolo podporiť čitateľské zručnosti žiakov a zároveň im umožniť vyskúšať si čítanie netradičnou, tímovou formou.
Každá trieda čítala počas 15 minút tak, že každý žiak prečítal dve vety a následne pokračoval ďalší spolužiak. Takto sa žiaci striedali až do uplynutia stanoveného času. Dôležitá bola nielen plynulosť čítania, ale aj spolupráca celej triedy. Na záver bol v každom ročníku vyhodnotený víťaz – trieda, ktorá za daný čas prečítala najväčší rozsah textu.
V rovnakom termíne prebiehala aj burza kníh, do ktorej sa zapojili žiaci 1. – 4. ročníka. V určenom čase nosili do ŠKD knihy, za ktoré získali žetóny. Tie si následne mohli uplatniť na výstavke prinesených kníh, kde si za každý žetón vybrali jednu knihu. Žiaci, ktorí priniesli viac kníh, získali viac žetónov a mohli si tak odniesť aj viac nových knižných pokladov.
Všetci žiaci si zaslúžia pochvalu za aktívnu účasť, snahu a pozitívny vzťah ku knihám. Veríme, že podobné aktivity budú našich žiakov motivovať k čítaniu aj naďalej.
Mgr. Bronislava Mačudová, Bc. Anna Kortišová
22
- 20apr
Školské kolo Slávik Slovenska – 16. apríl 2026
Na našej škole sa vo štvrtok 16. apríla ozývali chodby o niečo krajšie než zvyčajne. Nie, nikto si nepomýlil rozvrh s hodinou hudobnej výchovy – konalo sa totiž školské kolo súťaže Slávik Slovenska. A ako to už býva, keď sa spojí detská odvaha, trocha trémy a veľa talentu, vznikne z toho podujatie, na ktoré sa len tak nezabúda. Atmosféru ešte viac umocnili naši žiaci vystupujúci v tradičných krojoch, ktoré dodali celému podujatiu pravý ľudový nádych. Súťažilo sa v troch kategóriách – od najmenších prváčikov až po ostrieľaných ôsmakov. Každá kategória mala svoje čaro. Celé podujatie sa nieslo v príjemnej atmosfére, kde nechýbal smiech, potlesk ani jemné zimomriavky pri najkrajších vystúpeniach. A hoci nie každý si odniesol diplom, každý si odniesol niečo dôležitejšie – zážitok, odvahu postaviť sa pred publikum a radosť zo spevu. Pretože presne o tom Slávik Slovenska je. Nie len o víťazoch, ale o tom, že hudba nás spája.
Ľubica Hlubocká
9
- 17apr
Deň narcisov
Dňa 16. apríla sa naši žiaci zo Školského parlamentu zapojili do dobrovoľnej zbierky pri príležitosti Dňa narcisov. V ranných hodinách mali možnosť prispieť do zbierky žiaci a zamestnanci našej školy. Následne sa naši dobrovoľníci presunuli k pošte a poliklinike v Sásovej, kde pokračovali v zbieraní príspevkov od verejnosti. Spoločne sa im podarilo vyzbierať 870,15 €. Zo srdca ďakujeme všetkým, ktorí sa do zbierky zapojili a prispeli. Veríme, že vyzbierané peniaze pomôžu tým, ktorí to najviac potrebujú.
Mgr. Eva Rohoňová
- 17apr
Zápis do prvého ročníka
Zápis do prvého ročníka sa konal v našej základnej škole v dňoch 15. – 16. 4. 2026. Niesol sa v príjemnej, priateľskej a radostnej atmosfére. Budúcich prváčikov sme privítali s úsmevom a pripravili sme pre nich pestrý program, vďaka ktorému mohli ukázať svoju šikovnosť a zároveň sa bližšie zoznámiť so školským prostredím.
Pre rodičov bol pripravený informačný stánok EliteEnglish, kde sa dozvedeli bližšie informácie o anglickej triede. Počas celého zápisu boli rodičom k dispozícii pani učiteľky, ktoré s nimi ochotne komunikovali, poskytovali potrebné informácie a trpezlivo odpovedali na všetky ich otázky.
Deti si postupne prešli viacerými stanovišťami. Na športovom stanovišti ich čakala prekážková dráha, kde preukázali svoju obratnosť, odvahu aj radosť z pohybu. V hudobnej miestnosti si zatancovali a vyskúšali si hru na Boomwhackers, ktorá priniesla veľa smiechu a pekných rytmických momentov.
V triedach nám šikovní predškoláci ukázali, čo všetko sa už naučili. Počuli sme krásne pesničky a básničky, obdivovali sme obrázky, ktoré deti nakreslili. Predviedli nám, že vedia počítať, poznajú farby aj geometrické tvary. S nadšením nám porozprávali o svojich školských aktovkách, ktoré si už pomaličky chystajú.
Ďakujeme všetkým deťom aj rodičom za milú návštevu a príjemne strávený čas. Na našich budúcich prváčikov sa už teraz tešíme!
Mgr. Michala Marcineková
43
- 17apr
Mestská futbalová liga – Horalky
Naši žiaci 3. až 5. ročníka sa v tomto školskom roku zapojili do športovej súťaže Mestská futbalová liga – Horalky. Počas celého roka sa pravidelne, každý mesiac, stretávali so žiakmi základných škôl z Banskej Bystrice, aby si zmerali sily vo futbalových zápasoch.
Zápasy prebiehali v telocvični, kde si hráči mohli vyskúšať dynamický halový futbal. Každé stretnutie prinieslo množstvo napätých momentov, pekných gólov aj tímovej spolupráce. Naši žiaci ukázali vytrvalosť, bojovnosť a chuť zlepšovať sa.
Účasť v lige im priniesla nielen športové zážitky, ale aj nové skúsenosti, priateľstvá a radosť z pohybu. Sme hrdí na to, ako reprezentovali našu školu a ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii a podpore našich mladých športovcov.
Mgr. Michala Marcineková
4
- 17apr
McDonalds ´s Cup
Naši žiaci 3. a 4. ročníka sa zúčastnili okresného kola futbalovej súťaže McDonald’s Cup, do ktorého sa zapojilo až 17 škôl z nášho regiónu. V silnej konkurencii predviedli krásne športové výkony, veľkú bojovnosť a tímového ducha.
Po napínavých zápasoch si napokon vybojovali pekné 7. miesto. Okrem športového úspechu si zo súťaže odniesli množstvo nových skúseností, radosť z hry, nové priateľstvá aj stretnutia so známymi kamarátmi z iných škôl. Počas celého turnaja hrali v duchu fair play a dôstojne reprezentovali našu školu.
Veľká vďaka patrí aj skvelým rodičom, ktorí prišli deti na zápasy povzbudiť a vytvorili im výbornú, povzbudzujúcu atmosféru priamo na ihrisku.
Osobitné poďakovanie patrí rodičovi nášho žiaka, pánovi Malachovskému, ktorý deti počas celého roka trénoval a zodpovedne ich na súťaž pripravoval. Vďaka jeho ochote, času a podpore mohli naši žiaci naplno rozvíjať svoj športový talent.
Našim futbalistom srdečne blahoželáme a ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy!
Mgr. Michala Marcineková
10
- 14apr
Oznámenie o vyhlásení výberového konania
Mesto Banská Bystrica
zastúpené Jánom Noskom, primátorom mesta Banská Bystrica, v súlade s § 3 ods. 1 písm. a) zákona č.
321/2025 Z. z. o školskej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
a podľa ustanovenia § 9 ods. 2 a 5 zákona č.321/2025 Z. z.
vyhlasuje
výberové konanie na obsadenie miesta riaditeľa/ky základnej školy:
Základná škola, Sitnianska 32, 974 11 Banská Bystrica s nástupom od 1. augusta 2026.
- 15apr
Za krajšie mesto
Žiaci 1. – 4. ročníka sa 10.4.2026 zapojili do environmentálneho projektu s názvom Za krajšie mesto. Cieľom tejto iniciatívy bolo viesť deti k zodpovednosti za životné prostredie a ukázať im, že aj malými skutkami môžu prispieť k veľkým zmenám.
Spolu so svojimi pani učiteľkami sa žiaci pustili do upratovania okolia školy. S veľkým nadšením zbierali odpadky a čistili priestory, v ktorých sa denne pohybujú. Nechýbala dobrá nálada, tímová spolupráca ani pocit z dobre vykonanej práce.
Deti si počas tejto aktivity uvedomili, aké dôležité je chrániť prírodu a udržiavať svoje okolie čisté. Táto aktivita im zároveň pomohla rozvíjať pozitívny vzťah k životnému prostrediu a naučila ich, že každý z nás môže prispieť k tomu, aby bolo naše mesto krajšie a zdravšie.
Ďakujeme všetkým žiakom a pedagógom za ich aktívny prístup a ochotu zapojiť sa do tejto zmysluplnej aktivity.
Mgr. Jaroslava Mozolíková
22
- 15apr
Gardeniáda – festival jarnej záhrady
Dňa 9. apríla sa žiaci ôsmeho ročníka zúčastnili na podujatí Gardeniáda, ktoré bolo zamerané na praktické spoznávanie sveta záhradníctva a prírody.
Táto výstava ponúkla žiakom pútavý vzdelávací program, ktorého cieľom bolo motivovať ich pri budúcom výbere povolania.
Študenti si odniesli domov aj vlastnú rastlinku na „adopciu“, čím získali príležitosť naučiť sa o ňu zodpovedne starať. Celá akcia prebehla formou zážitkového učenia, ktoré žiakom priblížilo svet chovateľstva a pestovania. Tento interaktívny prístup pomohol žiakom vybudovať si hlbší vzťah k životnému prostrediu.
Mgr. Mária Stachová
5
- 10apr
Plavecký výcvik
V mesiaci marec sa žiaci 2., 3. a 5. ročníka zúčastnili plaveckého výcviku na plavárni Štiavničky. Cieľom výcviku bolo zlepšiť orientáciu detí vo vode, osvojiť si základy bezpečného správania a zvládnuť rôzne vodné zručnosti, ako napríklad skoky do vody.
Počas výcviku si žiaci zdokonaľovali plavecké štýly – kraul, znak a prsia. Pod vedením skúsených inštruktorov postupne prekonávali počiatočné obavy a získavali väčšiu istotu vo vodnom prostredí.
Okrem samotného tréningu si deti užili aj veľa zábavy – nechýbali hry vo vode, pobyt v pare či jazda na tobogáne. Plavecký výcvik tak priniesol nielen nové zručnosti, ale aj množstvo pekných zážitkov a radosti z pohybu.
Mgr. Baczigálová, Mgr. Jakubec
65
- 10apr
Slávik Slovenska 2026
školské kolo